Azerbaijan's CEC announces its final decision on the parliamentary elections

Azerbaijan's CEC announces its final decision on the parliamentary elections
  • Clock-gray 23:08
  • calendar-gray 25 February 2020

The Central Election Commission (CEC) today made a decision to submit to the Constitutional Court to approve the protocol on the general results of the elections to the Milli Majlis and to approve the results of the elections, APA reports.

The Central Election Commission (CEC) today discussed the results of verification of the constituency election commission protocols and the accompanying documents in the elections to the Milli Majlis and drafting a protocol on the overall results of the elections. After the discussion, was paused and a protocol was drawn up. The protocol was signed by the CEC members after the drafting.

It was then decided to submit to the Constitutional Court the accompanying documents to approve the protocol on the overall results of the elections.

It should be noted that the CEC has investigated complaints and made decisions.

The results of the Khatai constituency 33 (leader candidate Huseynbala Miralamov), Khatai constituency 35 (leader candidate Rauf Arifoglu), Lankaran rural constituency No. 74 (leader candidate Hadhi Rajabli), Imishli-Beylagan constituency No. 80 ( Leader candidate Chingiz Ganizadeh) were canceled.

Thus, according to the CEC final protocol, the following are the persons elected to the constituencies:

Sharur - Sadarak Election Constituency # 1
TALIBOV VASİF YUSİF
Sharur Election Constituency y #2 
HEBİBBEYLİ İSA EKBER
Babak-Kangarli - Nakhchivan Election Constituency # 3 
MOHBALIYEV SETTAR SULİDDİN
Nakhchivan Election Constituency #4
İBRAHİMOV ELDAR RZA
Shahbuz-Babak election constituency # 5 
NOVRUZOV SİYAVUSH DUNYAMALI
Julfa-Babak Election Constituency #6 
HEMZEYEVA ULVİYYE TAPDIG
Ordubad-Julfa Election Constituency #7 
GULİYEV CEBİ HUSEYN
I Binagadi Constituency #8
GULİYEV AZAY EJDER
II Binagadi Constituency #9
GAFAROV KAMALEDDİN NESREDDİN
III Binagadi Constituency #10
MUSAYEV MADER ELİESGER
Garadagh Constituency #11
HUSEYNOV AYDIN NESİR
Garadagh-Binagadi-Yasamal Constituency #12
XASAYEVA SEBİNE SEMED
Khazar-Pirallahi Constituency #13
ELİYEV RAUF ASİF
Khazar Constituency #14
MEMMEDOV SOLTAN TEYMUR
I Yasamal Constituency #15
GULİYEV ULVİ ZAHİD
II Yasamal Constituency #16
GEDİRLİ ERKİN TOGHRUL
III Yasamal Constituency #17
ALLAHVERDİYEV ELNUR MARAT
Narimanov-Nizami Constituency #18
MUSABEYOV RASİM NESREDDİN
I Narimanov Constituency #19    
MEMMEDOV HİKMET BABA
II Narimanov Constituency #20    
ELİYEV ADİL ABISH
I Nasimi Constituency #21    
İBRAHİMGIZI MELAHET İBRAHİM
II Nasimi Constituency #22    
MOLLAZADE ASİM NAZİM
Nasimi-Sabail Constituency #23    
SEMEDZADE ZİYAD ELİABBAS
I Nizami Constituency #24    
NURULLAYEVA KONUL ORUC
II Nizami Constituency #25    
VELİYEVA SEDAGET SULEYMAN
I Sabunchu Constituency #26    
MUSTAFA FAZİL GEZENFER
II Sabunchu Constituency #27    
SALAHZADE ELİABBAS GALİB
III Sabunchu Constituency #28    
GULİYEV ELDAR ALLAHYAR
Sabail Constituency #29    
ARPADARAİ NİGAR CAVİD
I Surakhani Constituency #30    
FETELİYEVA SEVİNC HEBİB
II Surakhani Constituency #31    
ELİYEV ETİBAR GASIM
II Surakhani Constituency #32    
HESENOVA AFET EBİL
I Khatai Constituency #33    
 
II Khatai Constituency #34    
ZABELİN MİXAİL YURYEVİCH
III Khatai Constituency #35    
 
IV Khatai Constituency #36
HESENGULİYEV GUDRET MUZEFFER
I Nizami (Ganja) Constituency #37    
KERİMZADE PERVİN ORXAN
II Nizami (Ganja) Constituency #38
HEMZEYEV NAGİF ELESHREF
I Kapaz (Ganja) Constituency #39    
CEFEROV MUSHFİG CEFER
II Kapaz (Ganja) Constituency #40    
GULİYEV MUSA İSA
I Sumgait Constituency #41    
HUSEYNOVA HİCRAN KAMRAN
II Sumgait Constituency #42    
MİRKİSHİLİ TAHİR FAMİL
III Sumgait Constituency #43   
HACIYEV EMİN MECİD
Sumgait-Khizi Constituency #44    
MEMMEDLİ MUSHFİG FAZİL
Absheron Constituency #45     
ESEDOV OGTAY SABİR
Shirvan Constituency #46    
YUSİFOV İLTİZAM BALAYUSİF
Mingechevir Constituency #47    
MİRZEZADE AYDIN BOYUKKİSHİ
Yevlakh Constituency #48    
MEMMEDOV İLHAM KAZIM
Yevlakh-Mingechevir Constituency #49    
HUSEYNLİ ELİ MEHEMMED
Absheron-Gobustan Constituency #50    
SEYİDZADE SHAHİN KAMİL
Gusar Constituency #51    
BADAMOV AZER CAMAL
Guba Constituency #52
EHMEDOV VAHİD GAZMEMMED
Guba-Gusar Constituency #53
RAFAİLOV ANATOLİY XAİMOVİCH
Shabran-Siyezen Constituency #54    
GURBANOV SADİG HAGVERDİ
Khachmaz City Constituency #55    
SELİMOV ELDENİZ ADİL
Khachmaz village Constituency #56     
MİKAYILOVA SEVİL ELİRAZI
Kurdamir Constituency #57     
AGHAZADE EMİNE HEMİD
Hajigabul-Kurdamir Constituency #58     
HUSEYNOV RAFAEL BABA
Salyan Constituency #59     
EHMEDOVA JALE FERHAD
Salyan-Neftchala Constituency #60     
AGHAMALI FEZAİL REHİM
Neftchala Constituency #61     
RUSTEMXANLI SABİR XUDU
Saatli Constituency #62     
ELEKBEROV EZİZ YUSİF
I Sabirabad Constituency #63     
CEFEROV KAMAL XAGANİ
II Sabirabad Constituency #64     
MEMMEDOV RAMİN ELEMSHAH
Saatli-Sabirabad-Kurdamir Constituency #65    
EMİRASLANOV EHLİMAN TAPDIG
Bilasuvar Constituency #66     
MEHERREMOV BEHRUZ ABDURREHMAN
Jalilabad city Constituency #67     
HESENOV MALİK EVEZ
Jalilabad village Constituency #68    
NESİROV ELMAN XUDAM
Jalilabad-Masalli-Bilasuvar Constituency #69     
İBRAHİMLİ FEZAİL FEYRUZ
Masalli City Constituency #70     
MEMMEDOV MESHHUR SHAHBAZ
Masalli village Constituency #71     
İSGENDEROV ANAR CAMAL
Yardimli-Masalli Constituency #72     
GASIMLI MUSA CEFER
Lankaran City Constituency #73 
GULİYEV RUFET ATAKİSHİ
Lankaran village Constituency #74     
 
Lankaran-Masalli Constituency #75     
PASHAZADE CAVANSHİR HUMMET
Lankaran-Astara Constituency #76     
ESGEROV ZİYAFET ABBAS
Astara Constituency #77      
MAHMUDOV RESHAD MEMMEDGULU
Lerik Constituency #78     
MEMMEDOV İGBAL NERİMAN
Imishli Constituency #79     
NURULLAYEV RAZİ GULAMELİ
Imishli-Beylegan Constituency #80     
 
Beylagan Constituency #81     
İSMAYILOV SHAHİN EMİR
Agjabadi Constituency #82     
RZAYEV TAHİR MUSA
Agjabadi-Fuzuli Constituency #83     
ABBASOV AGİL MEHEMMED
Fuzuli Constituency #84    
BAYRAMOV VUGAR İBAD
Shamakhi Constituency #85     
CEFEROVA TAMAM SHAMEMMED
Ismayilli Constituency #86     
ASLANOV NOVRUZELİ DAVUD
Aghsu-Ismayilli Constituency #87     
KERİMLİ TAHİR ZAYIDAGHA
Goychay Constituency #88     
HACIYEV SABİR KAMAL
Goychay-Aghdash Constituency #89     
EFENDİYEV MEZAHİR CAVİD
Aghdash Constituency #90     
OSMANOV CAVİD HEMİD
Ujar Constituency #91     
HESEN RAMİL SAHİB
Zardab-Ujar Constituency #92    
ELİYEVA JALE FAZİL
Barda City Constituency #93     
YILDIRIM FATMA VİDADİ
Barda village Constituency #94     
ORUC ZAHİD MEHERREM
Tartar Constituency #95     
ALIYEV SAHİB EYVAZ
Goranboy-Naftalan Constituency #96     
MEMMEDOV ANAR İLYAZ
Goranboy-Aghdam-Tartar Constituency #97     
VELİYEV AGHALAR İSREFİL
Shamkir City Constituency #98     
GAFAROVA SAHİBE ELİ
Shamkir village Constituency #99     
HESENOV NURLAN URFAN
Shamkir-Dashkesen Constituency #100    
BAYRAMOV KAMRAN FERHAD
Goygol-Dashkesen Constituency #101     
XXX ELSHAD MİRBESHİR
Samukh-Shamkir Constituency #102     
SEFEROV NİZAMİ ABDULLA
Gadabay Constituency #103     
HUSEYNOVA SEVİNC EMİREHMED
Gadabay-Tovuz Constituency #104     
NAGHIYEV ARZU NESİB
Tovuz Constituency #105     
PASHAYEVA GENİRE ELESGER
Tovuz-Gazakh-Aghstafa Constituency #106     
AGHAYEVA ULVİYYE CAVANSHİR
Gazakh Election Constituency # 107 
SEYİDOV SEMED İSMAYIL
Aghstafa Election Constituency # 108 
CEFEROV NİZAMİ GULU
Balakan Election Constituency # 109 
MEHEMELİYEV NESİB MEHEMMED
Zagatala Election Constituency # 110 
MUSAYEV ELSHEN MEMMEDHENİFE
Zagatala-Balakan Election Constituency # 111 
ELİYEVA KAMİLE ELİ AGHA
Gakh Election Constituency # 112 
KERİMLİ AZER SHEMSHİD
Shaki City Election Constituency # 113 
İSKENDEROV VUGAR YAPON
Shaki Rural I Election Constituency # 114 
MESİMLİ ELİ EHMED
Shaki Rural II Election Constituency # 115
FEYZİYEV CAVANSHİR EYYUB
Gabala Election Constituency # 116 
HEYDEROV FETTAH SEMED
Oghuz-Gabala Election Constituency # 117 
NAXCHIVANLI AGİYE HEBİB
Aghdam City Election Constituency # 118 
ELİYEV BEXTİYAR HEMZE
Aghdam Rural Election Constituency # 119 
SADIGOV BEXTİYAR YUSİF
Jabrayil-Gubadli Election Constituency # 120 
MEMMEDOV CEYHUN VALEH
Lachin Election Constituency # 121 
ABBASZADE MAHİR TAPDIG
Khankendi Election Constituency # 122 
GENCELİYEV TURAL BABASHAH
Kelbajar Election Constituency #123 
MEMMEDOV AGİL SADIG
Shusha-Aghdam-Khojali-Khojavand Election Constituency # 124 
MEMMEDOV ELMAN CAMAL
Zangilan-Gubadly Election Constituency # 125 
İSMAYILOV İMAMVERDİ İBİSH

Firuza Vahid

Other news

Archive

date