Candidate to the post of Georgian Parliament Speaker revealed

Candidate to the post of Georgian Parliament Speaker revealed
  • Clock-gray 13:12
  • calendar-gray 11 December 2020

The newly elected parliament of Georgia will convene its first session at 12 p.m. on December 11, APA reports citing Agenda.

However, it will be comprised only of ruling Georgian Dream party members, as the opposition refuses to attend. 

Opposition politicians voted into parliament remain unanimous in their decision to boycott the new parliament, and say they intend to have their MP status rescinded.

Expressing readiness to continue negotiations with the opposition, ruling party executive secretary Irakli Kobakhidze hopes they would end the boycott one day. 

Let’s wait and see”, he said at a news briefing earlier today, confident that opposition politicians will take their mandates eventually. 

Meanwhile, during the briefing Kobakhidze, who will be the majority leader in the tenth convocation of parliament, has nominated new parliament speaker, his deputies, and the chairs of committees.

These are:

  1. Parliament speaker - Archil Talakvadze
  2. First vice speaker - Gia Volski
  3. Vice speakers - Kakha Kuchava and Davit Sergeenko
  4. Chair of Georgian Dream faction - Mamuka Mdinaradze
  5. Legal issues committee - Anri Okhanashvili
  6. Human rights and civic integration committee - Mikheil Sarjveladze
  7. Defence and security committee - Irakli Beraia
  8. Procedural issues and rules committee - Irakli Kadagishvili
  9. Regional policy and self-government committee - Sozar Subari
  10. Budget and finance committee - Irakli Kovzanadze
  11. Sector economy and economic policy committee - Davit Somgulashvili
  12. Agrarian issues committee - Nino Tsilosani
  13. Environment protection and natural resources committee - Maia Bitadze
  14. Foreign relations committee - Nikoloz Samkharadze
  15. European integration committee - Maka Botchorishvili
  16. Diaspora and Caucasus issues committee - Beka Odisharia
  17. Healthcare and social issues committee - Dimitri Khundadze
  18. Education, science and culture committee - Tea Tsulukiani
  19. Sports and youth issues committee - Mikheil Kavelashvili
apa-logo-mini

Other news